Nawigacja

 • 100 lat niepodległej Polski - uroczystości w naszej Szkole

  100 lat niepodległej Polski - uroczystości w naszej Szkole

  W piątek 9. listopada w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego uroczyście świętowano setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Zajęcia odbywały się metodą projektu edukacyjnego. W tym dniu wszyscy przyszli do szkoły odświętnie ubrani.

              Od godziny 8.00 do 14.00 miały miejsce warsztaty krawieckie pod nazwą "Biało - czerwona w każdym oknie". Uczniowie klas IV - VIII podzieleni na grupy, pod kierunkiem pani krawcowej wykonywali maskotki - pluszaki w barwach narodowych na podstawie wzorów i projektów przygotowanych na lekcjach plastyki. Najpiękniejsze były biedronki, które w naszej Szkole przypominają patrona, księdza Jana Twardowskiego. Ksiądz - poeta tworzył wiersze dla dzieci, w wielu swoich utworach pisał też o pięknej ojczystej przyrodzie. W jednym z nich bohaterem jest właśnie mała biedronka. W trakcie zajęć uszyte zostały również nasze flagi narodowe.

              Na pierwszych zajęciach uczniowie w poszczególnych klasach redagowali kartkę z życzeniami dla Polski, młodsi wykonywali biało - czerwone chorągiewki i kotyliony. Po krótkiej przerwie cała społeczność szkolna spotkała się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie odbyło się czytanie fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza".

              Kolejnym punktem świątecznego programu był okolicznościowy występ artystyczny uczniów klasy VIII, na który złożyły się wiersze, fragmenty prozy i pieśni patriotyczne. Punktualnie o godzinie 11.11 nasza Szkoła wzięła udział w biciu rekordu i wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, tak jak to miało miejsce w tysiącach szkół i placówek oświatowych w całej Polsce. Bardzo ciekawy układ taneczny zaprezentowali uczniowie klasy I. Nawiązywał do wydarzeń historycznych, między innymi rozbiorów, walk o niepodległość i jej odzyskania.

              Miłym akcentem uroczystości okazało się podsumowanie warsztatów z zakresu fotokastu, komputerowej obróbki zdjęć, dźwięku i muzyki. Zajęcia odbywały się w październiku pod kierunkiem instruktorów z firmy Kar-Hand Video. Wszyscy uczestnicy (11 uczniów z klasy VI, VII i VIII) otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające zdobycie umiejętności. Specjalnym wyróżnieniem były cenne upominki - multimedialne głośniki bluetooth.

              W dalszej części przeprowadzony został konkurs wiedzy historycznej. Uczestnicy popisywali się znakomitą wiedzą z historii Polski, szczególnie z czasów walk o niepodległość. Zwycięzcą została Weronika Bach z klasy VII i tym samym reprezentowała Szkołę na gminnych eliminacjach konkursu w Szkole Podstawowej im. Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.

              Na zakończenie zajęć i warsztatów krawieckich odbyło się losowanie. W każdej klasie 3 osoby otrzymały na własność biało - czerwone flagi, które zostały przez uczniów zabrane do domów, aby przyozdobić nimi okna z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  

                                                                                         Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski

             

 • Spotkanie z Panią psycholog dr Aleksandrą Piotrowską

  Spotkanie z Panią psycholog dr Aleksandrą Piotrowską

  W dniu 9 listopada (piątek) o godz. 1700 w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianieodbędzie się spotkanie z Panią psycholog  dr Aleksandrą Piotrowską, honorowym obywatelem Gminy Rybno.  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

   

  Po spotkaniu z Panią psycholog odbędą się zebrania z wychowawcami w klasach.

 • Turniej „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”

  Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Rumianie 19. 10.2018r brali udział w turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się na boisku w Koszelewach. Szkoła była reprezentowana w dwóch kategoriach: U 10 chłopcy i U12 chłopcy.

  Skład drużyny U10: Lenckowski Bartosz, Sikorski Fabian, Liberacki Wiktor, Perowicz Michał, Preus Artur, Soboczyński Alan, Ruciński Wojtek, Piątkowski Oskar, Kwiatkowski Michał, Truszczyński Łukasz. Drużyna zajęła III miejsce.

  Skład drużyny U12: Licznerski Cezary, Tuszyński Aleksander, Perowicz Kacper, Jelonek Kacper,Dombrowski Kamil, Zieliński Wiktor, Rydel Helena. Drużyna zajęła III miejsce.

  Opiekunowie grup: Gapińska Marzena, Rogożyńska Anna

   

 • Uroczyste Pasowanie na Ucznia klasy 1

  Uroczyste Pasowanie na Ucznia klasy 1

              Jak wszystkim wiadomo rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”. Z tej okazji w całym naszym kraju organizowane są liczne uroczystości, imprezy, które w różnorodny sposób nawiązują do tego niezwykle doniosłego, a jednocześnie historycznego wydarzenia. Każdy Polak bowiem powinien być świadomy czym jest dla niego Ojczyzna, świadomy, że powinien ją kochać, okazywać jej szacunek i być wobec niej gorącym patriotą. Rolą szkoły jest wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii, a także tradycji narodowych. Nauczyciele, wychowawcy już od najmłodszych lat kształtują w swoich uczniach szacunek wobec języka ojczystego, polskiej kultury i historii. W związku z powyższym w naszej szkole dla uczczenia 100-rocznicy odzyskania Niepodległości też podejmuje się wiele inicjatyw, których celem jest wzmocnienie więzi z Ojczyzną. Uczniowie klasy I wraz z wychowawcą również aktywnie włączają sie we wszelkie wydarzenia i działania podejmowane w tym kierunku przez naszą szkołę. Mając na uwadze fakt, ze rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony "Rokiem dla Niepodległej" uczniowie klasy I w pięknej scenerii barw naszej Ojczyzny, ubrani w biało-czerwone stroje i charakterystyczne birety, dnia 11 października 2018r. zostali uroczyście pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie i złożyli uroczyste ślubowanie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru i odśpiewaniem hymnu. Wszystkich zebranych powitała serdecznie Pani Dyrektor szkoły Hanna Kirchhof. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali zaproszonym rodzicom, kolegom i koleżankom oraz nauczycielom program artystyczny. Prezentując przed tak liczną publicznością swoje umiejętności recytatorskie, wokalne dzieci wykazały się wielką odwagą i talentem. |Ponadto udowodniły, że posiadają dużą wiedzę na różne tematy, w tym wiedzę dotyczącą swojego ukochanego kraju. Najważniejszym punktem spotkania było ślubowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym nasi mali uczniowie ślubowali między innymi być dobrymi Polakami. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na ucznia, używając do tego symbolicznego ołówka. Wszyscy życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz upominki. Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców i wspólnie spędzili miłe, niezapomniane chwile.

  Autor tekstu: Karolina Januszewska 

 • Zbiórka elektrośmieci w naszej szkole

  Zbiórka elektrośmieci w naszej szkole

  Wrzesień 2018 roku był miesiącem, w czasie którego nasza szkoła przeprowadziła akcję związaną ze zbiórką elektrośmieci. Celem tego przedsięwzięcia była szeroko rozumiana edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym („ZSEE”). Zaangażowanie uczniów i wsparcie rodziców było bardzo duże. Wspólnie zebraliśmy około 1500 kg elektrośmieci. Waga odpadów została przeliczona na punkty, za które placówka wybrała sprzęt sportowy. Zbiórka stała się integralnym elementem działań z zakresu edukacji ekologicznej.

  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska i już teraz zachęcamy do kolejnych akcji:

  1. zbiórki nakrętek plastikowych(cały rok),

  2. zbiórki makulatury(kwiecień 2019).

  Segreguj z nami, walcz z odpadami”

   

  Autor tekstu: Iwona Cybulska

 • Światowy Dzień Zwierząt

  Światowy Dzień Zwierząt

  Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku we Florencji.

  Obchody tego święta mają na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt

  i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

  W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt 5 października br.

  Uczennice z klasy VIII przygotowały informacje na temat praw zwierząt, zdjęcia rożnych zwierząt w formie posteru, który został umieszczony na szkolnym korytarzu. Bohaterem tego dnia był mały piesek Borys, którego przyniosła do szkoły mama Marysi, Majki i Marty. Dzieci w czasie przerwy mogły go obserwować i bawić się

  z nim.

  Wierzymy, że tego popołudnia żadne zwierzątko uczniów naszej szkoły nie było same.

   

  Autor tekstu: Iwona Cybulska

   

 • Dzień Tabliczki Mnożenia

  Dzień Tabliczki Mnożenia

  W dniu 27 września br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem przedsięwzięcia była przede wszystkim próba utrwalenia przez wszystkich znajomości tabliczki mnożenia w formie zabawy, ale również zdrowej rywalizacji. Na każdej przerwie wszyscy uczniowie mieli możliwość ćwiczenia swojej sprawności rachunkowej w zakresie mnożenia i dzielenia poprzez gry

  i zabawy matematyczne prowadzone przez uczniów klasy VII. Na podsumowanie całego dnia odbył się na sali gimnastycznej WIELKI TEST z tabliczki mnożenia.

  Poprzez losowanie wyłoniono 6 uczniów, którzy bezbłędnie wykonali test i otrzymali nagrody.

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych!

   

  Autor tekstu: Iwona Cybulska

 • Punkty dla zapaśników

  Punkty dla zapaśników

  Wrzesień był pracowitym miesiącem dla zawodników i zawodniczek sekcji zapaśniczej GSZS Delfin Rybno. Po dwóch tygodniach nauki w Nowym Mieście Lubawskim odbył się I Rzut Wojewódzkiej Ligi Zapaśniczej. Po zaciętych walkach Rybno zajęło pierwsze miejsce drużynowo 109 punktów, przed Lidzbarkiem Warmińskim 65 punktów i Lubawą 51 punktów. Wśród najlepszych szkół w województwie Szkoła Podstawowa w Rumianie ponownie była najlepsza, Dużą niespodzianką było podsumowanie całego roku startów zawodników z wszystkich gmin w województwie, Gmina Rybno zajęła drugie miejsce i okazały puchar po przyjeździe trafił w ręce wójta gminy Tomasza Węgrzynowskiego. Oto miejsca medalowe zawodników:

  Pierwsze miejsce zajęli Alicja Lenckowska, Klaudia Świniarska, Karolina Monczkowska,Weronika Rucińska, Marta Rozentalska, Maja Rozentalska, Ewa Rozentalska, Karol Jelonek.

  Drugie miejsca zajęli Emilia Krajewska, Monika Rozentalska, Amelia Chyrzyńska, Anna Rozentalska, Kamil Bojarowski, Jakub Borkowski, Szymon Kozłowski.

  Na trzecim miejscu na podium stanęli Wiktoria Świniarska, Wiktor Kozłowski.

  Po podsumowaniu czterech Rzutów Wojewódzkiej Ligi Zapaśniczej dwie zawodniczki Klubu Delfin Rybno zostały nagrodzone dresami z nadrukiem „najlepsza zawodniczka”. Dresy otrzymała Karolina Monczkowska oraz Monika Rozentalska.

  Następnym startem w zawodach był udział chłopców w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Olsztynie. Cztery województwa wystawiły swoich najlepszych zapaśników w stylu klasycznym (Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie i Warminsko-Mazurskie).Walka o punkty przyniosła Klubowi GSZS Delfin Rybno 6 punktów w rywalizacji dzieci i młodzieży. Najlepiej spisał się Szymon Kozłowski zajmując 2 miejsce w kat 66 kg, o podium walczyli również Kamil Bojarowski i Karol Jelonek ale zajęli ostatecznie 5 miejsce. Dziewczęta nie startowały.

  Dnia 29 września w Siedlcach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym, Dziewczęta i chłopcy z Rybna pojechali walczyć o kolejne punkty. Wyniki przeszły oczekiwania zawodników i trenera. Bilansem zwycięstw było zdobycie 31 punktów dla Klubu. Zawodniczki zajęły pierwsze miejsce drużynowo zdobywając 26 punktów, drugie miejsce zajął klub WLKS Siedlce 19 punktów, a trzecie UAKS Podlasie Białystok 11 punktów. W tej rywalizacji startowało 18 klubów z czterech województw. Dorobek punktowy wzbogacili chłopcy o 5 punktów. Warto zaznaczyć że Klub który zdobędzie podczas roku startów 30 punktów zalicza się w województwie do sekcji wiodących. Klub sportowy GSZS Delfin Rybno zdobył już 37 punktów. Pierwsze miejsce w kat 42 kg zdobyła Klaudia Świniarska i Weronika Rucińska w kat 50 kg, Trzecie miejsca zdobyło aż 7 zawodniczek: Alicja Lenckowska 36 kg, Emilia Krajewska 42 kg, Monika Rozentalska, Karolina Monczkowska 46 kg, Wiktoria Świniarska 50 kg, Marta Rozentalska 54 kg, Maja Rozentalska 62 kg i Ewa Rozentalska 66 kg. Ponadto punkty dostarczyli Paulina Uzarska, Anna Rozentalska, Kamil Bojarowski, Karol Jelonek i Wiktor Kozłowski. Trenerem sekcji zapaśniczej jest Mirosław Gajewski

  Podziękowania dla prezesa klubu, dla wójta gminy Rybno, dla władz gminnych oraz dla kierowcy Marcina który poświęca swój wolny czas, aby bezpiecznie dojechać z zawodnikami na zawody sportowe.

  Autor tekstu: Mirosław Gajewski

 • Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie

  Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie

  2 października 2018r uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Rumianie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie. Głównym celem było zapoznanie uczniów z biblioteką i jej księgozbiorem oraz z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie dowiedzieli się jakie rodzaje książek znajdują się w bibliotece, gdzie należy szukać książkę dla siebie oraz co oferuje biblioteka oprócz wypożyczania książek. Na koniec uczniowie podziękowali Pani za cenne informacje oraz zapewnili, że będą często korzystali z biblioteki.

   

  Autor tekstu: Anna Rogożyńska

 • Wojewódzka Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego 2018/2019 w Koszelewach

  Wojewódzka Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego 2018/2019 w Koszelewach

  26 września 2018r uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie uczestniczyli w Wojewódzkiej Inauguracji Szkolnego roku Sportowego 2018/2019. Główny celem tej imprezy to: popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego stylu życia, wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej, edukacja poprzez zabawę.Uczniowie brali udział w następujących konkurencjach: biegi przełajowe dziewcząt i chłopców na 200m, 400m, 600m, 800m; piłka nożna chłopców, turniej tenisa stołowego, szachy indywidualne, piłka plażowa dziewcząt i chłopców. Drużynę z Rumiana reprezentowały następujące osoby : Dombrowska Karolina, Kwiatkowski Michał, Lenckowski Łukasz, Liberacka Zuzanna, Ruciński Patryk, Szczepańska Łucja, Truszczyński Rafał, Licznerski Cezary, Perowicz Kacper, Bojarowski Kamil, Januszewska Malwina, Kozłowski Wiktor, Rozentalska Maja, Świniarska Wiktoria, Bach Weronika, Monczkowska Karolina, Rucińska Weronika, Ruciński Dawid, Rydel Antoni, Świniarska Klaudia, Borkowski Jakub, Jelonek Karol, Kozłowski Szymon, Rozentalska Anna, Rozentalska Ewa, Rozentalska Marta, Szczawiński Szymon, Truszczyński Paweł.Wyniki naszych uczniów:

  Antoni Rydel – I miejsce ; tenis stołowy

  Anna Rozentalska, Marta Rozentalska – I miejsce; plażowa piłka siatkowa

  Ewa Rozentalska, Klaudia Świniarska – II miejsce; plażowa piłka siatkowa

  Karol Jelonek, Jakub Borkowski – III miejsce; plażowa piłka siatkowa

  Fabian Sikorski – II miejsce; biegi przełajowe na 200m

  Alan Soboczyński – III miejsce; biegi przełajowe na 200m.

  Opiekunami grupy były: Anna Rogożyńska i Karolina Januszewska.

   

   

 • UCZNIOWIE ZE STYPENDIUM WÓJTA GMINY RYBNO

  Uczennice Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie otrzymały w dniu 27.09.2018r. na uroczystej Sesji Rady Gminy Rybno Stypendium Naukowe Wójta Gminy Rybno. Jest to wielkie wyróżnienie i motywacja do pracy.

   

  Zuzanna Kamińska - średnia 5,73. Uczennica jest bardzo aktywna i zaangażowana w życie szkoły. W minionym roku szkolnym była przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klasy V. Ponadto uczestniczyła w przedstawieniach artystycznych z okazji wielu uroczystości szkolnych i środowiskowych. Godnie reprezentowała szkołę w czasie uroczystości na szczeblu gminy i powiatu. Jest członkiem PCK i Szkolnego Koła Wolontariatu.

  Malwina Januszewska – średnia 5,73. Uczennica aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły. Przygotowuje i występuje w programach artystycznych z okazji uroczystości szkolnych i środowiskowych. Uczestniczyła w Międzyszkolnym przeglądzie tańców narodowych w Hartowcu. W minionym roku szkolnym była członkiem Samorządu Uczniowskiego klasy V, podejmowała wiele akcji charytatywnych organizowanych na terenie szkoły.

  Weronika Bach – średnia 5,82. Uczennica aktywnie uczestniczyła w życiu klasy i szkoły. Reprezentowała szkołę w Powiatowym konkursie geograficzno – przyrodniczym uzyskując IV miejsce. Zdobyła wyróżnienie w Powiatowym konkursie przyrodniczym dla klas szóstych. Uzyskała wyróżnienie w postaci publikacji w książce. Najlepsze opowiadania uczniów województwa warmińsko – mazurskiego w konkursie literackim na zredagowanie opowiadania: „Świat w przyszłości”. Zdobyła wyróżnienie w Gminnym Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

  Paulina Uzarska – średnia 5,64. Uczennica uzyskała wysokie wyniki w sporcie: I miejsce w I Rzucie Wojewódzkim Ligi Międzyszkolnej w zapasach, III miejsce w II Rzucie Wojewódzkim Ligi Międzyszkolnej w zapasach, I miejsce w III Rzucie Ligi Międzyszkolnej w zapasach. Aktywnie pracowała w Samorządzie Uczniowskim, zdobyła wyróżnienie w postaci publikacji w książce pt.” Najlepsze opowiadania uczniów województwa warmińsko – mazurskiego” w konkursie literackim na redagowanie opowiadania „Świat w przyszłości”. Uczestniczyła aktywnie w życiu szkoły, brała czynny udział w imprezach i uroczystościach szkolnych.

  Weronika Rucińska – średnia 5,73. Uczennica odniosła liczne sukcesy sportowe: III miejsce w Międzyszkolnym Turnieju w Puchar Warmii i Mazur w zapasach; II miejsce w II Rzucie Wojewódzkim Ligi Międzyszkolnej, III miejsce w III Rzucie Wojewódzkim Ligi Międzyszkolnej. Brała udział w zawodach matematycznych organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Weronika angażowała się w działalność charytatywną będąc członkiem Koła Wolontariatu. Aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły, brała czynny udział w imprezach i uroczystościach szkolnych.

   

  Amelia Chyrzyńska – średnia 5,93. Uczennica aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Zajęła III miejsce w I Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur Młodzików i Młodziczek w zapasach w stylu klasycznym w Nowym Mieście Lubawskim, II miejsce w IV Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur Młodzików i Młodziczek w zapasach w stylu klasycznym w Rybnie. Otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Świadectwa Niepodległej upamiętniający 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”, I miejsce w konkursie wiedzy pt. „Odkrywamy Ziemię Lubawską”, II miejsce w Gminnym Konkursie na prezentację multimedialną „Znam Prawa Dziecka”, I miejsce w IV Festiwalu Gwary Lubawskiej.

   

  Marta Rozentalska – średnia 5,64. Marta jest uczennicą, która angażuje się w życie szkoły. Odniosła liczne sukcesy sportowe: I miejsce  I Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur Młodzików i Młodziczek w zapasach w stylu klasycznym w Rybnie, I miejsce w III Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur Młodzików i Młodziczek w stylu klasycznym w Nowym Mieście Lubawskim, wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Świadectwa Niepodległej” – upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, I miejsce w konkursie wiedzy: „Odkrywamy Ziemię Lubawską”, a także I miejsce w IV Festiwalu Gwary Lubawskiej.

   

  Anna Rozentalska – średnia 5,79 Uczennica aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Zajęła II miejsce w I Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur Młodzików i Młodziczek w stylu klasycznym w Nowym Mieście  Lubawskim, III Miejsce w II Rzucie Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur łodzików i Młodziczek w stylu klasycznym w Karolewie, wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Świadectwa Niepodległej” – upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, I miejsce w IV Festiwalu Gwary Lubawskiej, I miejsce w konkursie wiedzy: „Odkrywamy Ziemię Lubawską”.

   

  Dyrektor i Rada Pedagogiczna

  składają serdeczne gratulacje

  i życzą dalszych sukcesów edukacyjnych. 

 • RELACJA Z EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

  RELACJA Z EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

  W dniu 16.09.2018r. w Rumianie odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie we współpracy z Parafią p.w. Świętej Barbary w Rumianie przygotowała uroczystość pod hasłem: ”Obrońca Polskości na Rumiańskiej Ziemi- ksiądz Franciszek Liss”.

  Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Na nabożeństwo przybyli parafianie, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Po nabożeństwie uczniowie przedstawili prezentację multimedialną przedstawiającą postać ks. dr Franciszka Lissa, który zapisał się na rumiańskiej ziemi jako inicjator strajku szkolnego i obrońca polskości. Uczniowie złożyli kwiaty na grobie księdza-patrioty, który znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Następnie uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej. W alejce historyczno-dendrologicznej umieszczono głaz poświęcony inicjatorowi, obrońcy języka polskiego. Na głazie umieszczono tablicę pamiątkową, którą poświęcił ks. Sławomir Sporczyk, a uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Piotr Rydel, Wójt Gminy Rybno Pan Tomasz Węgrzynowski, Stanisław Szulwic, Elżbieta Rozentalska- Przewodniczaca Rady Rodziców, Dyrektor Szkoły-Hanna Kirchhof. W pobliżu głazu została umieszczona tablica informacyjna ukazująca fakty z życia i działalności księdza Franciszka Lissa, którą opracowali historycy ze szkoły Pan Marek Zieliński i Pan Grzegorz Wiergowski. W dalszej części uczestnicy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły „Pisk Orła Białego”, który ukazywał ważne wydarzenia w drodze do Niepodległej, ponadto zaprezentowali historię powstania kościoła w gwarze lubawskiej. Uczniowie ze szkół terenu Gminy Rybno brali udział w Gminnym Przeglądzie Recytatorskim: „A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą”. Do akcji „Skrzydła dla Orła…”włączyły się dzieci z przedszkola w Rybnie i uczniowie ze szkół terenu Gminy Rybno, których zadaniem było przygotowanie sylwety swojej dłoni wycięcie jej a następnie umieszczenie na czerwonym materiale z sylwetą Orła.

  Zostały przygotowane stoiska edukacyjno-artystyczne popularyzujące wiedzę na temat historii ziemi rumiańskiej. Wszyscy chętni uczniowie mogli ziać udział w Quizie wiedzowym pt. „Znam historię swojej małej ojczyzny i jej bohaterów”. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością historii swojego regionu. Dla uczestników oprócz uczty duchowej została przygotowana uczta kulinarna promująca dziedzictwo kulinarne regionu. Spotkanie zgromadziło około 200 osób. Wszystkie te działania przyczyniły się do upamiętnienia i popularyzacji ks. Franciszka Lissa, który na rumiańskiej ziemi jest postrzegany jako ksiądz –patriota.

   

 • Europejskie Dni Dziedzictwa w Łąkorzu

  Europejskie Dni Dziedzictwa w Łąkorzu

  W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Nasza szkoła była nie tylko organizatorem EDD w Rumianie, ale także uczestnikiem obchodów w Łąkorzu. W niedzielne popołudnie 9 września jedenastu naszych uczniów na zaproszenie kustosza muzeum, Pana Jana Ostrowskiego, pojechało do łąkorskiego muzeum i tam przedstawiło spektakl „Jak to z kościołem w Rumianie było..?”. Scenariusz został oparty na podstawie legendy i napisany gwarą lubawską.

  W muzeum uczniowie zapoznali się z kulturą wiejską ziemi lubawskiej, obejrzeli dawne sprzęty użytku codziennego, a także zwiedzili młyn, wiatrak typu „holender”, zbudowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Nasi szkolni aktorzy mieli okazję zobaczyć jak mieszkańcy innych wsi ziemi lubawskiej kultywują zwyczaje i dbają o swoją małą ojczyznę.

   

  Autor tekstu: Iwona Kozłowska 

 • Zebranie z Rodzicami

  21.09.2018

  Zebranie z Rodzicami odbędzie się w poniedziałek, 24 września o godzinie 17:00.

  Serdecznie zapraszamy

 • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

  Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

  "Nie musisz być wielkim, żeby zacząć,

  ale musisz zacząć, żeby być wielkim."

  Les Brown

   

  3 września 2018 roku odbylo się uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego.  Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły powitała Dyrektor Szkoły Hanna Kirchhof. 

   Szczególnie ciepłe słowa usłyszeli uczniowie rozpoczynający swoja przygodę ze szkołą, czyli pierwszoklasiści. Swoje przemówienie Pani Dyrektor zakończyła życzeniami, aby rok szkolny 2018/2019 był rokiem pełnym sukcesów, spokojnym i przyjaznym.

 • Ogłoszenie. Warsztaty z zakresu fotokastu w naszej Szkole.

  Ogłoszenie. Warsztaty z zakresu fotokastu w naszej Szkole. - Obrazek 1

 • Wędrowna Akademia Kultury - projekt "Skarby rumiańskiej skrzyni 2018"

  Wędrowna Akademia Kultury - projekt "Skarby rumiańskiej skrzyni 2018" - Obrazek 1   W naszej Szkole od czerwca do listopada 2018r. realizowane są zajęcia i różnego rodzaju przedsięwzięcia z zakresu kształcenia kulturowego. Opracowany w Szkole Podstawowej w Rumianie projekt pod nazwą "Skarby rumiańskiej skrzyni 2018" został wysoko oceniony przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na realizację zadań w ramach projektu przyznano Szkole kwotę 6950 zł. Organizatorem i współorganizatorem działań w ramach programu Wędrowna Akadenia Kultury 2018 jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturowych w Olsztynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie i Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.                                                                                                                                     Z zaplanowanych zadań dotychczas zrealizowano historyczną wystawę z okazji rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu 1920r. W najbliższym czasie odbędą się warsztaty krawieckie (projekt i wykonanie maskotek w barwach narodowych, szycie flagi biało - czerwonej) oraz warsztaty z zakresu profesjonalnego fotokastu.

                     Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski 

 • Konferencja i uroczysta gala "Świadectwa Niepodległej" w Elblągu

      30 maja 2018 r. w Teatrze im .A. Sewruka w Elblagu odbyła się konferencja "Świadectwa Niepodległej" poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystej gali odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu pod nazwą "Dziedzictwo niepodległości" i "Świadectwa Niepodległej" zorganizowanych przez Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. W gronie laureatów i zwycięzców konkursu znaleźli się uczniowie naszej Szkoły: Amelia Chyrzyńska, Anna Rozentalska, Oliwia Szulwic - zespół został przygotowany przez nauczyciela Grzegorza Wiergowskiego. Nagrody wręczał Marszałek Wojewódzctwa Warmińsko - Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Prezydent Elbląga  W. Wróblewski. Dla wszystkich laureatów i zgromadzonych gości odbył się wspaniały koncert w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

  Gratulujemy sukcesu.

  Autor: Grzegorz Wiergowski

 • XXXVI Konkurs Recytatorski "Spotkania z Poezją 2018"

  XXXVI Konkurs Recytatorski "Spotkania z Poezją 2018"

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie brali udział w eliminacjach gminnych Konkursu recytatorskiego pod nazwą "Spotkania z poezją". Uczestniczyło w nim 34 uczniów z terenu gminy Rybno w kilku kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie kolejny raz osiągnęli duży sukces. W kategorii klas I-III wyróżnienie zdobyła Zuzanna Liberacka. Uczniowie klas VII i Gimnazjum przygotowywali recyatcję wiersza i fragment prozy. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie zdobyli:  II  miejsce - Szymon  Kozłowski, III miejsce - Jakub Borkowski.                                                Uczniowie: Szymon Kozłowski i Jakub Borkowski reprezentowali gminę Rybno w eliminacjach powiatowych w Działdowie, gdzie Szymon Kozłowski zdobył wyróżnienie.

                                                                                   Grzegorz Wiergowski 

   

   

 • Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa

  Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa

  Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie serdecznie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa "Obrońca polskości na Rumiańskiej Ziemi - ksiądz Franciszek Liss", które odbędą się dnia 16 września 2018r. o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej w Rumianie.

   

  Obrońca polskości na Rumiańskiej Ziemi - ksiądz Franciszek Liss to  wydarzenie, którego celem będzie popularyzacja postaci księdza doktora Franciszka Lissa - inicjatora strajku szkolnego w obronie polskości i języka ojczystego w parafii Rumian i na Ziemi Lubawskiej. W kościele parafialnym p.w. Św. Barbary w Rumianie zostanie odprawione nabożeństwo w intencji obrońcy polskości, a także w formie prezentacji multimedialnej zostanie przybliżona postać ks. Franciszka Lissa. W tym dniu zostaną złożone kwiaty na grobie księdza- patrioty, który znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Następnie uczestnicy wydarzenia udają się do Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. W alejce historyczno-dendrologicznej umieszczono głaz poświęcony wielkiemu patriocie i obrońcy języka polskiego. Głaz upamiętniający tak ważną postać zostanie poświęcony przez miejscowego proboszcza. W pobliżu głazu zostanie umieszczona tablica informacyjna ukazująca fakty z  życia i działalność księdza Franciszka Lissa. W dalszej części programu  uczniowie szkoły przedstawią historię powstania kościoła parafialnego w gwarze lubawskiej. Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Historia kościoła w fotografii”, której autorami będą uczniowie-świadkowie żywej lekcji historii. Ponadto zostaną przygotowane stoiska edukacyjno-artystyczne. Na pierwszym stoisku uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie wiedzowym Znam historię swojej małej ojczyzny i jej bohaterów. Na drugim stoisku będzie można brać udział w stworzeniu wielkiej wizualizacji z białym orłem w tle, układaniu puzzli tematycznie związanych z miejscowością Rumian. Na kolejnym stoisku zostaną przygotowane Karty Pamięci, na których osoby zainteresowane będą mogły wpisać informacje na temat swych przodków i ich losów. Tworzone w ten sposób zapisy będą tworzyły bazę do prowadzenia edukacji regionalnej w szkole. Wydarzeniu będzie towarzyszył Gminny Przegląd Recytatorski pod nazwą "A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą". Całe wydarzenie będą uświetniały występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Rybnie, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Realizacja zadań zawartych w programie wydarzenia pozwoli na wychowywanie dzieci w tradycji patriotycznej, szacunku dla języka, historii i naszej kultury. Upamiętnianie i popularyzacja działań ks. Franciszka Lissa to nasz wielki zbiorowy obowiązek w wychowaniu młodzieży XXI wieku.

   

  Serdecznie zapraszamy

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie
  Rumian 12
  13-220 Rybno
 • (023) 6966001

Galeria zdjęć